Vincellérbogár (otiorhynchus-ligustici)

0
260
Vincellérbogár

Dísznövények és kultúrnövények károsítója a vincellérbogár. Európában őshonos, de az emberi tevékenység által a világ más pontjaira is eljutott már. Általában éjjel aktíva, táplálkozásuk az éjszakai időszakra tehető. A kifejlett bogár elsősorban a kertészeti díszcserjéket, például fenyőféléket támadja meg. Az általuk megtámadott növényeket köríves rágásnyomokról ismerhetjük fel.

A Vincellérbogár kártétele

A növények levelein található jellegzetes u-alakú rágásnyom egyértelműen jelzi ennek a kártevőnek a jelenlétét. Jelentős kártétele a növények gyökereit érint, a lárvák tömegesen itt rejtőzködnek, fejlődnek és folyamatosan táplálkoznak. A gyökerek rágásával végső soron az érintett növény pusztulását okozhatják. Bábozódás után a lárvákból tavasszal bújnak elő a kifejlett bogarak, amikor a hőmérséklet eléri a 7-12 °C fokot. Általában éjjel táplálkoznak, de borult időben akár napközben is találkozhatunk velük.

Vincellérbogár – képek

Hogyan szabaduljunk meg a vincellérbogaraktól

vincellérbogár lárvaAz imágók rejtett életmódot folytatnak. Napközben az avar, háncs és a föld alatt rejtőzködnek. Itt érdemes keresgélni majd begyűjteni őket. Az akár több száz lárvától megszabadulni már körülményesebb. Edénybe ültetett növények gyökereit meg kell tisztítani, majd a földet cserélni szükséges. Kertben kiültetett dísznövényeket, kultúrnövényeket a lárváktól megszabadítani a heterorhabditis bacteriophora fonalférget tartalmazó készítménnyel lehet. A speciális rovar patogén fonálférgek a bogarak talajban lévő lárváit és bábjait aktívan keresik és megfertőzik. A fertőzést követő második-harmadik napon a bogárlárva elpusztul. Részletesen a témáról: Hasznos fonálféreggel a kártétel ellen

ElőzőCsótányirtás az élelmiszeriparban
KövetkezőPajzstetű