A pajzstetű szobanövények, kerti növények és gyümölcsfák károsítója. Sokféle fajuk ismert, közös jellemzőjük azonban a károsítás módja és a pajzs alakú védőburok. Ez a védőburok igen ellenálló ezáltal kiváló védelmet biztosít a rovaroknak. Rendkívül apró méretük miatt nem minden esetben lehet egyértelműen azonosítani őket. Érdemes az árulkodó jelekre odafigyelni, valamint a megelőzésre és elkülönítésre hangsúlyt fektetni.
A pajzstetű megjelenése és életmódja
Kis, vagy apró termetű (10 mm-nél kisebb), viaszkiválasztó, szipókás rovarok. Általában ivarosan szaporodnak, de egyes fajoknál szűznemzés is előfordul. A legtöbb pajzstetű petéket rak, de vannak elevenszülők is. Évente több nemzedékük fejlődik. Kétségtelen, hogy az összes szipókás rovarok között a legkülönösebb formájuk a pajzstetveknek van. Gyakran már nem is látszanak állatoknak, legalábbis a nőstényeik. Ezeket a háti mirigyeikből kiválasztott kemény viaszpajzs fedi. Ez alatt rakják le petéiket és ennek védelme alatt kelnek ki a lárvák. Az egyedeken kialakult fedőpajzsok, ha összeérnek, valóságos kérget képezhetnek a növényen, amelynek színe szürkésfehér, vagy barnás.
Ha ez a bevonat egy kis hegyes fácskával letolható akkor biztos, hogy pajzstetűnk van, ha nem tolható le, akkor csak valami bőrdudor, ami túlzott forróság vagy hideg hatására keletkezett, de anyagcserezavar is lehet. A fiatal pajzstetvek kezdetben csaknem olyanok, mintha parányi atkák volnának, s eleinte még elég mozgékonyak, lassan mászkálnak hat rövid lábacskájukkal. A hím lárvákat mindig viaszburok veszi körül, a kész hímek végül ebből vergődnek ki.
A pajzstetvek szúró-szívó szájszervükkel átszúrják a szöveteket, és sejtnedvvel táplálkoznak. A zöld növényi részeken világos szívásfoltok keletkeznek. A megtámadott növény gyengén fejlődik, nem nő, összeaszalódik, nem virágzik, súlyosabb esetekben el is szárad. A fertőzött részeken a pajzstetvek által kiválasztott, cukorban gazdag „mézharmat”-ra korompenész telepszik. A megtámadott növény könnyen felismerhető a fehér, gyapjas, vattacsomókhoz hasonló védő viaszburokról – amely alatt a tetvek szívogatnak – és a fekete, koromszínű rétegről.
Kaliforniai pajzstetű
@plantprotecting Pajzstetves alma – Kalifornia pajzstetű #növényorvos #plantdoctor #quadraspidiotusperniciosa #scale #pest #plantprotection #apple #alma #növényvédelem #kaliforniaipajzstetű ♬ eredeti hang – Plantprotecting Rita
Lárva és kifejlett egyed is károsít. Kártételét a pajzsok védelme alatt okozza. Telepeit hajtáson, levélen, gyümölcsön találjuk meg. Szívogatása nyomán a pajzs körül piros gyűrű keletkezik. A megtámadott gyümölcs héján „lázfoltok” maradnak vissza. A pajzs alatti terület nem színeződik el. A károsított ágakon számtalan kerek vagy ovális pajzsot látható.Tömeges jelenlétük esetén meleg, száraz nyarakon az ágak száradását okozhatja. Részletesen: Kaliforniai pajzstetű ( Comstockaspis perniciosus )
Pajzstetű fertőzés megelőzése
Lényeges, hogy a növények megfelelően táplált, számukra ideális körülmények között legyenek tartva. Mivel a pajzstetvek akár a növények pusztulását is okozhatják, nagyon lényeges körülmény lehet az érintett növény állapota. Mivel a pajzstetű a száraz meleg helyt kedveli, szobanövények esetében a párásítás kiválóan alkalmas a megelőzésre. A rendszeres szemrevételezés és ellenőrzés segítheti az időben történő felfedezést. Így sokkal könnyebben megszabadulhatunk a kártevőktől, akár vegyszerek nélkül is. Fák és cserjék esetében a tavaszi lemosó permetezéssel védekezhetünk ellenük.
Pajzstetű ellen vegyszerek nélkül
Első körben a leveleket kell megtisztítani teljes egészében a tetvektől. Erre a célra hatásos fizikai módszer a szappanos vagy mosogatószeres szivaccsal történő lemosás. Ezt követően pedig készíthetünk dohány és szappan felhasználásával egy főzetet. Visszahűtve a növényre permetezve rendszeres időközönként hatásos módszer lehet pajzstetvek ellen. Esetleg étolaj, sampon és víz keverékéből olajos spray-t is készíthetünk. Különös tekintettel legyünk a levélerek mélyedésére, mert ott telepednek meg leginkább a parányi, talán még szabad szemmel alig látható kis pajzstetvek.
Pajzstetű ellen vegyszerekkel
Megfelelő fejlődési szakaszban alkalmazott rovarfejlődés-gátló anyagokkal is felvehetjük a harcot a pajzstetű ellen. Ennek viszont nincs azonnali hatása, de a növényre és a környezetre gyakorolt hatása sokkal kisebb mint a peszticideké. Nincsen azonnali mérgező hatás, az csak a következő nemzedék egyedszámainak csökkenésében nyilvánul meg.
Hatóanyag a rovarok hormonális rendszerére ható anyagok, juvenoidok közé tartozik. Az ízeltlábúak fejlődésében, szaporodásában szerepet játszó hormon a juvenil (fiatalító)- hormon, amely alkalmazásával megzavarjuk a lárvák kifejlődését, vedlését és vissza nem fordítható, letális folyamatokat indukálunk. Hatására a vedlés zavart szenved, életképtelen lárva alakul ki. Toxicitásuk nagyon alacsony a melegvérűekre. Specifikusak, csak egy-egy kártevőcsoportra hatnak.
Amennyiben már kénytelenek vagyunk növényvédő szereket bevetni pajzstetű ellen, érdemes korszerű készítményt választani például decis-t. Kipermetezéskor rögtön szétterül és odaragad a levél felületére. Kisebb a permetezési veszteség, gyorsabb, erőteljesebb lesz a rovarölő hatás. Az összes hatóanyag azonnal hozzáférhető, „film” formában van jelen. Kitűnően tapad a rovarok felszínére is. Azonnali hatóanyag felvétel, igen gyors taglózó hatás, hosszabb tartamhatás és nagyon jó esőállóság jellemzik.