Személyi higiénia az élelmiszeriparban

0
432
Személyi higiénia az élelmiszeriparban

Testszőr és haj az ételben. Ez nem ritka jelenség sem az éttermekben, sem a késztermékek esetében. Hiába a rengeteg előírás, jogszabály, minőségirányítási rendszer, HACCP és rendszeres ellenőrzések. Az emberi tényezőt, az emberi hozzáállást nem lehet teljes mértékben befolyásolni. A vállalat vezetése és az egyén is mutathatnak sok esetben felelőtlen viselkedést munkájukkal kapcsolatban. Elég csak nyitott szemmel járni és máris láthatjuk a kirívó szabálytalanságokat az üzletekben.

Személyi higiénia a boltokban

Az élelmiszerekkel történő mindenféle tevékenység nem a boltokban kezdődik, de már itt is jól látható bizonyos esetekben a higiéniai szabályok megsértése. Ráadásul mindez a szemünk előtt történik. Sokan bizonyára a kiszolgáló és a háttérben dolgozó személyzetre gondolnak. Valóban a nadrágjában túrkáló, kesztyű nélkül kenyeret szeletelől eladó azonnal szemet szúrhat, de feltűnő lehet akár már a bejárati ajtó hónapok óta mocskos üvege is. Élelmiszer áruházakban például nagyon hamar lehet találni gusztustalan, fogyasztásra alkalmatlan ételeket.

Gusztustalan és bizalomgerjesztő ételek közötti különbségek.

Előírások a személyi higiéniával kapcsolatban

A jó Higiéniai Gyakorlat útmutatók részletesen taglalja az élelmiszeriparban előírt különböző rendeleteket. Többek között a személyi higiéniával kapcsolatos rendelkezéseket. Nézzük a jelenleg érvényben lévő, vonatkozó előírásokat. Higiéniai Munkacsoport által 2019. június 4-én elfogadott útmutató:

Minden személy, aki az élelmiszerrel érintkező területen dolgozik, köteles magas fokú személyi higiéniát fenntartani és megfelelő, tiszta öltözetet, és szükség szerint védőöltözetet viselni.

A védőöltözetet úgy kell kialakítani, hogy a teljes testfelületen megfelelő védelmet nyújtson a dolgozónak és védje a terméket a szennyeződéstől. A személyi higiénia követelményeit és betartandó szabályait utasításban/szabályzatban kell rögzíteni.

Az utasításban rögzíteni kell a termék szennyeződés kockázatának megfelelően a vállalkozás által biztosított védőruha leírását. A védőruházat felett személyes ruházatot nem szabad viselni. Az élelmiszerrel foglalkozó személyeket, és az ilyen területre bármilyen céllal belépő személyeket beleértve a látogatókat és karbantartókat is tiszta védőruhával kell ellátni, ami eltakarja a személyes ruhájukat.

Az élelmiszer feldolgozó üzemen belül meg kell határozni azon területeket, ahol mindenkinek megfelelő hajhálót kell viselnie, amely teljes egészében fedi a hajat. Ahol szükséges, elő kell írni a szakállvédő és egyéb védőeszközök használatát is.

Ha egyes tevékenységeknél gumikesztyűt használnak, gondoskodni javasolt azok tisztán tartásáról és rendszeres cseréjéről. Célszerű eldobható kesztyűket használni. A kesztyű viselése nem mentesíti az élelmiszerekkel dolgozó személyeket a kézmosási kötelezettség alól.

műkörömEbben az esetben viszont érdekes kérdés a műkörmöt viselő kiszolgálók kézzel kapcsolatos higiéniája. A „karvalyköröm” nem csak visszataszító lehet ebben a közegben, de az ember elgondolkodik azon is hogyan lehet egyáltalán tisztán tartani így a kezeket. Hogyan fogadjunk el bármit ilyen kézből. Mindenkinek a fantáziájára bízzuk, hogy mi minden kerülhet a műkörmök alá.

Természetesen itt az egyén felelősségén kívül a munkáltató felelőssége is felmerül. Munkavédelmi valamint tisztasági kérdések szintén felmerülnek a műkörmökkel kapcsolatban az élelmiszeriparban.

A munkáltató felelőssége

A személyi higiénia fenntartásához szükséges személyi és tárgyi feltételeket az üzemeltető felelőssége biztosítani.

A személyi higiénia követelményeit és betartandó szabályait célszerű írásban rögzíteni, azt a dolgozóknak átadni, rendszeresen oktatni és dokumentálni. A dolgozó kötelessége:

  • a magas fokú személyi higiénia,
  • a helyes magatartás,
  • a megfelelő, tiszta védő és munkaruha használata.

Személyi higiéniai utasításnak tartalmaznia kell az alábbiakat:

  • egészségi állapot szűrése és jelentése
  • kötelező védőruha leírása és kezelésének szabályai
  • kézmosás szabályai (részletesen)
  • sérülések kezelése, elsősegélynyújtás
  • higiénikus viselkedés szabályai
  • dohányzás és dolgozói étkezés szabályozása
  • ellenőrzések és felelősségek

A kéz körmeit rövidre vágva és tisztán kell tartani. Ahol körömkeféket alkalmaznak, az legyen műanyagból, és rendszeres fertőtlenítéséről, cseréjéről gondoskodni kell. – forrás: nébih

Az ételekkel kapcsolatban minden olyat el kell utasítani ami ránézésre sem biztonságos, nyers, mosatlan illetve koszos és ápolatlan kiszolgálón keresztül jut el hozzánk.