A mezei pocok kedvező életfeltételek esetén jelentős mértékben képes elszaporodni. Ilyen esetekben a híradásokban is gyakran szerepelnek, igen komoly gazdasági kártételük miatt. Egész évben aktív életet él, ezért a kártételére folyamatosan számítani kell. Főként azokban az években – mint például az idei – amikor jeletős elszaporodnak. Ilyenkor nem számíthatunk a természetes ellenségek ( baglyok, ölyvek, vércsék ) jelentős mértékű álommány gyérítő hatására. Testtömege mindössze 20-30 gramm. Kis termete miatt a téli időszakban az ember közelében is menedéket találhat magának, olyan helyiségekbe fészkelhet ahol nem szívesen látott vendég. A pincékbe, tárolókba és kamrákba rendszeres ellenőrzést célszerű tartani, valamint a bejutás megakadályozására érdemes intézkedéseket tenni.
Mezei pocok irtása
Gyengébb mezei pocok fertőzöttség esetén, a túlszaporodás megelőzése érdekében megoldást jelentenek a pockok természetes ellenségei, a ragadozó madarak. A termelők „T”-alakú ülőfák kihelyezésével segíthetik elő, hogy a ragadozók az adott táblából szerezzék be zsákmányukat, ezzel jelentősen csökkentve a mezei pocok állományt.
Erős mezei pocok általi fertőzöttség esetén rágcsálóirtó szerek használata szükséges. A mezei pocok elleni védekezésre jelenleg használható az ARVALIN-LR, továbbá a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szükséghelyzeti felhasználási engedélyével a Pocok Tox MAX rágcsálóirtószer. A Pocok Tox MAX készítmény kizárólag felsőfokú végzettségű növényvédelmi szakember (növényorvos) irányítása és felügyelete mellett, az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv hozzájárulásával alkalmazható.
Részletes útmutató a kormányhivatalok oldalán olvasható.
Mezei pocok lyuk és járatai
A mezei pocok a talajba vájt elágazó járatokban él. Fészkelő kamráját nagyjából fél méter mélyen alakítja ki.
Mezei pocok képek
Testhossza mindössze 8-10 centiméter, a farka 3-4 centiméter, testtömege 20-30 gramm. Háta, oldala barnásszürke a hasa fölött sárgásbarna csík, hasa piszkosfehér. Lábai fehérek.